Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna 3662046



*

nr 366 2046


Kanna

Keramik, Jugend, H,20(sk)


Utrop:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 juni 2005
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil kanna keramik
  • 8294 Kanna
    + coupeglas, 15 delar, 1950-tal, färgade. Höjd: 10-28
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 1019 Kopp med fat &..
    Sevres + kanna Berlin. Höjd: 13-17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:46
  • 8035 Tekanna
    silver, Importstämplar, rokokostil. Höjd: 18 cm, v..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:04




Ladda ner broschyr